Jménem republiky

5 hráčů, 3 mužů, 2 žen, 0 obojetných

4 hodin, dnů, 2014

Web: https://www.facebook.com/jmenemrepubliky?fref=ts

Autor fotografií: Dagmar Wiesner

Padesátá léta 20. století. Československá socialistická republika. Éra stalinismu, kolektivizace a politických procesů. Strach. Násilí fyzické i psychické. Úzkost. Bezpráví. Bezvýchodnost. Ponížení. A zase strach...

Scénovaný larp o čtyřech částech z let 1952 až 1963, napsaný na motivy osudů politických vězňů a jejich rodin. Hra o tom, jaké to je, když vám pod okny postávají pánové v černých kabátech, když se vám vyhýbají lidé na ulici a když vás vyslýchá monstrum...

7.6

51 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Komentáře

0
DidlDita 05.11.2017

Festival elitních larpů 2017, Anna Bočková

Jeden z nejsilnějších larpových zážitků. Larp je skriptovaný, což u mě evokovalo dojem, že člověk nemá možnost vlastní volby pod tíhou doby, okolností, či společnosti, takže to vlastně přidávalo na autentičností té době. Se svojí postavou jsem vnitřně velmi nesouhlasila, takže to bylo pro mě velmi náročné, ale zároveň i silné.

Skvělé bylo, že jsem měla na všechno dostatek času, v průběhu hry bylo hodně prostoru zpracovávat vlastní emoce. Hodně mi chybělo, že po larpu nenásledovala žádná hlubší reflexe - možná ostatní hráči tuto potřebu neměli, ale já vzhledem ke své postavě a povaze bych nejspíš potřebovala několikahodinové sezení s psychologem :-)

Ale výsledné hodnocení je, že to je výborný larp, skvěle napsaný, úžasně vygradovaný.

0
JarikVojta Jurečka 07.03.2016

Larp jsem si užil, myslím, že to ve mě probudilo tu správnou náladu a myšlenky, které se očekávají. Navzdory tomu si nemyslím, že budu ještě někdy schopen tenhle larp si zahrát, protože jsem až doteď nikdy nepoznal jak hrozné věci se děly za totality. Slyšet o tom v dokumentu, nebo o tom někde číst je naprosto nesrovnatelná zkušenost s hraním larpu. Děkuju za možnost si to zahrát, opravdu jsem si to užil :)

0
RozumFrantišek Vondrák 15.12.2015

Larp z prostředí politických procesů vychází ze skutečných událostí. Drží se jich nejen obsahem, ale i formou. Díky tomu jde o silně skriptovanou hru, která je ale dělána právě vědomím, ukázat, jak to skutečně bylo. Ten přístup mi přijde stejně legitimní, jako dát do hry více rozhodovacích momentů, které budou stavět hráče před různá dilemata. První přístup je více edukativní a druhý více prožitkový. Oba mají smysl.

Vyzdvihl bych především to, že se hra nezabývá pouze osudem souzeného, ale ukazuje i oběti z řad jeho okolí. Především tedy z jeho rodiny.

Čeho bych se ale nebál dát příležitost hráčům vyzkoušet si i roli druhého "zlého" vyšetřujícího, kterého zde hraje CP. Chápu, že CP zde má svoje opodstatnění. Výrazně pomáhá hernímu zážitku postavy vyslýchaného. V případě, že by postava zlého vyšetřujícího nefungovala, byl by to pro vyslýchaného mnohem slabší zážitek. Tvůrcům to nad výslechy dává potřebnou kontrolu, jak nastavit jejich správnou míru. Líbilo by se mi, kdyby hráč, který hraje vyšetřujícího, měl možnost volby mezi "hodným" a "zlým" poldou, přičemž i v roli hodného by mohl do výslechu podle potřeby vstupovat. 


0
MontyMartin Bezdíček 07.12.2015

Kvalitní larp, který přináší víceméně to, co od něj člověk očekává. Scény z věznice vlastně takové jasné a očekávatelné, o to víc se mi líbili scény mimo věznici o tom, jak zbytek společnosti pohlížel na rodinu odsouzeného člověka.

Určitě by z toho šlo vymáčknout ještě víc dobovými materiály a přesným rozebráním toho, co se mohlo přesně stát a jak a stejně tak pak moct rozebírat osudy postav v pozdější době. Sice jsme si o tom povídali, ale těžko soudit nakolik můžeme mít dobrý odhad bez znalosti různých materiálů a osudů třeba i lidí, co tím prošli.

Celkově určitě můžu doporučit a vlastně i klidně těm, co se tématu můžou bát, protože si nemyslím, že to je až tak zlá hra, jak by se mohla zdát (teda možná i záleží na lokaci, ale pokud se nebude hrát ve věznici, tak myslím, že to zvládne většina lidí vydýchat a něco si z toho odnést).

0
ČikiPetr Kuběnský 07.12.2015

Jménem republiky by šlo chápat jako larpovou paralelu literatury faktu. Téma je zkrátka samo o sobě dostatečně nosné, takže určitá síla zážitku je zaručena, sejdou-li se alespoň trochu slušní hráči, což na našem běhu nepochybně fungovalo. Mít k dispozici ještě odpovídající kulisu - skutečnou uherskohradišťskou věznici, o níž se mluvilo po hře - šlo by nepochybně o hodně mrazivý zážitek. Přesto se zamýšlím nad tím, zda to deskriptivní nalinkování připraveného děje v tradičním chronologickém rámci, rozděleného do jeepových scén, není přece jen trochu prvoplánovité. Vše nepochybně po dramaturgické stránce funguje, jak má, ale možná by z toho šlo vymáčknout víc než jen ilustraci jednoho z nejtěžších období našich dějin. Zkrátka udělat z literatury faktu dobrý moderní román. Slušných 7/10 za Antonína Bočka.

0
GenevieveAnna Vrr 05.12.2015

Hrajlarp víkend 2016, postava Anny Bočkové.

 

Příjemný larp, edukativní. Nebála bych se většího použití, například po hře, materiálů a pramenů, rozebrat dobu, co se mohlo s postavami stát po srpnu 68 či listopadu 89. 

Hrála jsem velice uvěřitelnou postavu a prožila si pravděpodobně jeden z nejvíc ponižujících okamžiků na larpu, za to díky. Občas mi přišlo, že některé postavy měly tu hru slabší, ale já, i díky spoluhráčům, jsem měla hru docela silnou a rozhodně zajímavou a i sledovat některé scény jenom jako divák bylo skvělé. Zvláště mě potěšilo, když někteří mysleli na to, co by to se mnou mohlo udělat, tohle sledovat. Takže za to palec nahoru. 

0
MantelarLuděk Bohucký 01.09.2015

Antonín Boček, Crex Kemp 2015

Na můj vkus trochu prvoplánové - komunisti mlátili lidi, ou jé - ale to je asi jediná výtka, kterou bych ke hře měl. Jako všechny skriptované larpy, jádro hry neleží v tom, co dělat se svou postavou, ale v podílu na celkovém příběhu, a příběh je to moc hezký, o tom, co udělá s lidmi těžká doba, kdo je to hrdina a že život není černobílý.

8/10

 

 

0
ViperLukáš Makovička 07.07.2015

Postava: Boček

Hráno v rámci: Dvorky 2014 (Pedagogická fakulta UK)

Přiznávám, že když jsem hru hrál, tak mě oslovila pouze jako průměrný larp. Hrarál jsem si, hrochu jsem si zahřičel a taky jsem pocítil nějaké emoce. Ted, když to ale píšu. jsem tento larp už i fotil (na HZNM 2015) a i když jsem se hry neúčastnil, cítil jsem intenzivnější emoce, než při samotném hraní. Navím, zda to bylo tím, že na Dvorcích byli lidi prvohráči nebo něčím jiným. Keždodádně ted my znovu (a lépe) došlo o čem, že ten larp vlastně je.

Hodnocení: 8/10 (7/10 má hra, +1 za dodatečný emoce a "zdělení", které larp nese)

0
SojkaMarie Štefanidesová 14.05.2015

Skvělý larp jak svým tématem, tak provedením. Je pravda, že striktní naskriptování nedává hráčům v podstatě žádnou možnost nějak běh událostí aktivně ovlivnit, to ale v tomhle případě dává smysl a umocňuje vyznění hry. Nevýhodou tohoto provedení je, že postavy se pak stávají jenom jednorozměrnými archetypy, loutkami, které slouží k posunutí děje dál. Jak píšu, chápu tento záměr a pro zvolené téma se skvěle hodí.

Byla jsem ale velmi zklamána svou postavou. Přiznávám, že to je spíš můj osobní problém - hrát v každém larpu v podstatě to samé se člověku rychle omrzí. Stejně mi to nedá, abych si nepostěžovala, že výběr postav pomocí tzv. haló efektu je mi asi tak sympatický jako Haló noviny. Pokud nejste na začátku více obeznámeni se spoluhráči i postavami (což jsem při tomto stylu výběru nebyla nikdy), je rozdělení postav prakticky náhodné, na základě velmi povrchních stereotypů.

Chci ale zdůraznit, že můj dojem z larpu je pozitivní a děkuji autorům, uvaděčce i spoluhráčům (obvlášť Markovi, který exceloval jako CP) za opravdu silnou zkušenost.  

0
FoxxXJiří Liška 12.05.2015

Jedná se o larp s volným scénářem, příběh je předem stanovený. A nabízí opravdu silný zážitek. Rozhodně nic pro slabší povahy. Hra je rozdělená do scén a v každé jsou pro postavu předepsané úkoly. Příběh je podaný zcela bez příkras, o mlácení není nouze. Moji spoluhráči byli dobří herci, občas bych si skoro myslel, že to není divadlo ale realita. Postavy jsou jak kladné – nevinné, tak i extrémně záporné. V některých scénách pak hráči ztvárňují ještě „epizodní“ role dalších postav. Mě osobně ale moc nesedí tento typ larpu, kdy je příběh předem nalajnovaný. Hlavně proto, že hráč může během hry třeba něco pokazit (případně pokazit úplně všechno) a přesto být na konci vítězem. Což potom moc nedává smysl. Je to dobrý larp, ale hráčům jako já úplně nesedne.

0
BaldaJakub Balhar 22.12.2014

Z pohledu vyjádření tématu, mi přišlo, že hra pracovala velmi dobře s tématem totality, byť na velmi úzkém vzorku lidí, na kterých ale ukázala, jak ty, které totalita semlela, tak ty kteří na ní vydělali. 

Pro mě byl velmi zajímavý zážitek zahrát si v této době socipata, který vždy slízne smetanu. Bylo to pro mě zajímavé hlavně uvědoměním si, že takový člověk dost možná nevnímá nic z toho jako špatné. A tudíž je pro mě docela otázkou, co s takovým člověkem, když on sám ani nemusí pochopit, že cokoliv z toho co dělá je nějakým způsobem špatné.  

Obecně se mi hra velmi líbila a jako náplň několika hodin času mi to přišlo rozhodně dobré. 

0
TiriusJan Staněk 09.11.2014

Můj po delší době první komorák. I přes relativně silné téma jsem se necítil moc emočně zainteresovaný - asi to bylo i postavou, která mi místy připadala spíš jako CP a společného vyvrcholení příběhu ostatních postav se vlastně neúčastnila. Na druhou stranu mě zaujalo, jak dobře a zábavně fungoval mechanismus skriptování. LARP, který neurazí. 7/10

0
VeruVeronika Pochylá 15.09.2014

Pravdou je, že moc nemám, s čím porovnávat, tenhle larp byl můj první, ale zanechal ve mě opravdu hodně hluboký dojem...husí kúže, strach, slzy, hněv, beznaděj...nevěřila jsem, že někdy zažiju a prožiju tolik emocí v kúži a osusu někoho jiného....děkuju za tu možnost a přidávám se ke komentáři níže- klidně bych si to zahrála znovu =)

0
DavidDavid František Wagner 18.08.2014

Ono toho už hodně řekla přede mnou Anna Karenina, takže  zaměřím na nějaké to stěžování si a vyzdvihování věcí které jsou fakt zajímavé.

Prvně - téma. Decentně, dospěle zpracované, žádný velký ždímačky a překombinovaný agentský osudy. Jediná věc mě trochu tahala za uši nepravděpodobností vzhledem k době, ale to byl velmi, velmi snadno upravitelný detail (a je asi dobré říct, že jsem v tomhle trochu autista).
Za druhé - scénografie: parádní. Velmi jednoduchá, na scéně je přesně to co je na scéně potřeba a nic navíc. 

Za třetí - herní stránka. Tady je třeba říct, že Jménem republiky dává prakticky nulový prostor pro rozhodnutí a jen velmi malý pro možnost změny interpretace a hledání "jak". Zvažoval bych, jestli pro podtržení poselství by nebylo dobrý tam různé minivolby dát, ale není to zásadní problém. S hrou taky souvisí to, že bych velmi zvažoval nahradit cpčko hráčem - organizátor hraje velmi efektně, přesvědčivě a realisticky a je to takhle dobrý. Kdybych ale chtěl do palety pocitů zdůraznit pocit "být zlem" (který se v postavě druhého dozorce poměrně brzo vytratí a nahradí ho jiné skvělé motivy), dal bych (třeba jen někdy a volitelně nebo po nějakém předvýběru organizátorskou roli, byť velmi náročnou, hráči.
Za čtvrté - historické zpracování. Nerozepíšu se nijak moc:)) Co jsme si povídali o zdrojích, jsou založené primárně na pramenech a jejich přímém přebrání: což je jako kdyby hodně dobrý. Na konci ale jak chyběl seznam pramenů a dalších odkazů (ten by to posunul na úplně jinou úroveň), ale možná bych se zamyslel příští podobnou hru zpracovávat i po konfrontaci přímo s nějakou větší historiografickou syntézou. 
Na druhou stranu: hra přiznaně zabírá velmi úzký profil lidí se specifickým vztahem k režimu a na velmi malé ploše a neklade si žádné popisné nebo explicitně didaktické cíle. Historické zpracování zkrátka stále považuji za velmi nadstandardní (eticky zajímavé je užití dopisů skutečného vězně, ale v tomto případě je imo velmi odůvodněné).
Za páté - myslím si, že tato a podobné hry mohou být velmi zajímavým vstupem pro vysokoškolské semináře o tématu. Jestli se k tomu trochu dostanu (a dohodneme se s autory, že jo), velmi rád bych jí zkusil v různých obměnách (vstupní motivační, validace znalostí na konci kurzu, prostředek a předmět reflexe...) uvést právě studentům.

0
KrásnoočkoAnna Novák Vanclová 18.08.2014

Většina příběhů na toto téma se zaměřuje na statečné lidi, kteří si režimem nenechali zlomit páteř. Tento ne. Tento je o malých lidech s charakterovými vadami, o slaboších, o alibistech, o oportunistech i o lidech, co to prostě vzdali. To je jeho nosná myšlenka - a to je na něm naprosto skvělé a chvályhodné. Jestli má nějaká z her, co jsem kdy hrála, opravdu výchovný potenciál a měla by se uvádět studentům, je to tahle.

Scénovaná jeepforma tomuhle příběhu sedla skvěle, vlastně je to další způsob, jak ke hráči dostat sdělení: "Prostě se stane tohle. Není to hezký, ale ty s tím stejně nic neuděláš, i kdybys chtěl." Obdivuji poctivou práci s informačními zdroji a detailní zpracování historických reálií.

Vytkla bych nejasnosti ohledně míry skriptování: Jak moc si smím udělat některá vyvrcholení scén a rozhodnutí v nich po svém, s ohledem na to, co se má ve hře stát dál a co mají ve scénáři ostatní postavy? Chápu, že to ve výsledku prakticky nic neovlivní, ale byla jsem z toho rozpačitá a pro jistotu to příliš nerozehrávala, což byla zpětně trochu škoda. A opravdu by to chtělo závěr s titulky a odkazy na zdroje. U tohoto tématu je víc než vhodné, aby se ta realita otloukla hráči o hlavu: vždyť nehrál hru, nýbrž přehrával osudy tisíců skutečných lidí.

Dávám 8.

0
HankaHana Maturová 06.07.2014

Hodně, hodně, hodně dlouho jsem nebyla z nějakého komoráku takhle nadšená. Za prvé je to tím, že se stalo z mého pohledu nemožné - autorům se podařilo zpracovat téma 50. let tak, že jsem s tím pojetím JÁ spokojená! A  za druhé, je to skvěle fungující dramatický, scénovaný larp, kde jsou skvěle uvěřitelné, reálné postavy, silný příběh a velmi dobře napsané scény, které využívají potenciál tématu na maximum. A taky nemůžu nezmínit skvělé výkony cp. Takže opravdu moc děkuju orgům za skvělý zážitek a taky všem svým spoluhráčům, protože si myslím, že jsme byli boží sestava a role nám všem sedly vyloženě na tělo (HZNM con 2014), takže opravdu skvělý zážitek, díky moc za to!

0
DariusAlexandr Radecký 06.07.2014

Tak vážení, tenhle larp je bomba! Musím autorům poděkovat, že mi po dlouhé době opět umožniloi hrát dramatický larp odehrávající se ve víru obtížné doby. Konečně něco, co vybočuje z vichřice vztahových quasi-rodinných "brečících" komoráků poslední doby. U tohoto díla se budete třást, bát, dost možná vám bude špatně.

Mimochodem, nemusíte se bát ani začátečníci, larp je návodný, rozdělený do scén.

0
LVViktor Zemene 21.06.2014

hral jsem testovaci hru, larp ma velky potencial, doakzu si ho predstavit podobne jako El dia de Santiago, s jednim rozdilem, tenhle larp ma zasadnejsi tema, nebo pribeh, ktery vypravi.
Nez to bude dokonala hra, bude to chtit ovsem jeste trochu prace...

rad bych si ho zahral znovu :)